Piknik Zamani | LAV İlham
LAV ile Hep Yeni Bir Heyecan

PİKNİK ZAMANI

Bahar Heyecanı

Pikniğe tasarım dokunuş!


Bahar olunca temiz havayı doya doya içimize çekmek ve ilk fırsatta da pikniğe çıkmak isteriz.
Piknik alışkanlıklarımıza yeni öneriler getiren Piknik İstanbul’un iki ortağı Zeynep Kayahan ve Ayça Bayrak ile birlikte pikniğe çıktık.


Piknik İstanbul fikri nasıl doğdu?

Ayça Bayrak: Kahvaltı ve piknik fikrini zaten çok seviyordum. Ancak Kadıköy’de açtığımız Mitte Café, buna öncü oldu diyebilirim. Mitte’den sonra Zeynep ile tanışabildik ve o bu fikri hayal etmekten biraz daha öteye getirip yapmıştı. Öncesinde Kinfolk ile yemek organizasyonları ve etkinlikler yapmıştı.

Zeynep Kayahan: Hem Kinfolk hem de ortak bir arkadaşımızın sergi kapanışını yaptım. Ayça, orası için yapılan videoyu izlemiş. Ben de Mitte’yi bir arkadaşımdan görüp geldim. Daha ilk açıldığı zamanlardı, Haziran 2014. Mekan daha çok yeniydi, geniş geniş sohbet etme fırsatı bulduk, hayallerimizi konuştuk ve Piknik İstanbul’u geliştirdik.

 


Aslında sizin ikinizin de ayrı ayrı ve devam ettirdiğiniz uğraşlarınız var?

Z.K.: Yaklaşık 2.5 yıl önce bir dergi keşfettim ve bana çok ilham verdi. Onlara çok güzel işler çıkardıkları için teşekkür etmek istedim ve sonrasında diyalogumuz gelişti. Kinfolk henüz blog aşamasında, aslında bizim çoktan sahip olduğumuz değerler üzerinden ilerleyen dünyada şu an bir akıma dönüşen “back to roots – doğaya dönüş” anlayışını benimseyen toplantılar düzenliyorlardı. İşler büyüyünce bu oluşumu Türkiye’de benim temsil etmemi istediler. Tüm hikaye böyle başladı diyebilirim. Her yaptığım işi Kinfolk’a entegre edebildiğimi fark edince de, bunu kendim için yapmaya karar verdim ve Ka isimli markam da bu şekilde doğdu.

A.B.: Üniversitede tarih okudum. Sonrasında bir e-ticaret sitesinin Almanya’daki ofis iletişimini yürüttüm. Yeni medya alanında yüksek lisans için okula geri döndüm. Bu dönemde işimden ayrıldım ve yapım şirketinden dijital ajansa birçok alanda çalıştım ama isteklerimin farklı olduğunu fark ettim. Bu anda aslında hayalim bir kafe değildi ancak ona evrildi. Bu şekilde de aynı benim gibi yaşam tarzı olan iki ortağımla Mitte’yi açtık. Burası hepimizin hem ofisi hem de bir café.

 
Piknik İstanbul’un amacı nedir?

Z.K.: Amacımız, insanların daha sağlıklı gıdaya daha çabuk ulaşılabilmesini sağlamak. Bizler slow food felsefesini beğeniyor ve işleyişini kendimize örnek alıyoruz. İlk etapta piknik sepetlerimizi hazırlarken, malzemelerimizin plastik olmamasına özen gösterdik. Sürdürülebilir olmasını istedik çünkü bizler insanları doğaya yaklaştırmak için bir hareket yapıyoruz. Bu anlamda da sepetlerimizin içine plastik ürün veya ambalaj koymamızın mantıklı olmayacağını düşündük. Bunları düşünürken de yaşadığımız sorun; kaliteliyi elde etmenin ekonomik olmaması oldu. Biz de bunu, depozito ile çözümledik: Eğer kullanıcı piknik sepeti ve içerisindeki malzemeleri bize geri getirirse ona bir müdavim kartı veriyoruz. Bu kart, onlara beş kullanımdan sonra bir indirim sağlıyor. Sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyoruz çünkü piknik yapan insanın dünyaya farklı ve daha sakin bakabildiğine inanıyoruz. Şimdilik Piknik İstanbul, sadece Anadolu yakasında hizmet veriyor. Daha da büyüdüğümüzde bize uyan bir anlayışta hizmeti diğer tarafta da devam ettirmeyi düşünüyoruz.

 


Piknik İstanbul kaç farklı piknik sepetiyle hizmet veriyor?

A.B.: En önemsediğimiz mevsimsel gıdalarla sepetlerimizi hazırlamak. Piknik İstanbul’da şu an dört menü var. Sepette alkollü içecek veremediğimiz için, peynir ve şarküteriden oluşan bir yancı sepetimiz var. Ayrıca vejetaryen bir sepetimiz de var. Fika sepetimiz ise, kahve keyfine eşlik eden tatlılar içeriyor. Bir de gerçekten kahvaltıda karnım doysun diyenler için geleneksel Has sepetimiz var. Bu sepette doymama ihtimaliniz yok. Bize bildirdikleri takdirde, evlenme teklifi veye doğum günleri için özel konsept sepetlerde yapıyoruz.

2015 için plan ve projeleriniz neler?

Sepetlerimize bu yıl, çocuk menüsü eklemeyi düşünüyoruz. Şekerden uzak durmaya çalışanlar için şekersiz menüler oluşturmayı da planlıyoruz. Sağlık sepetleri üzerinde yoğunlaştık diyebiliriz genel anlamda. Henüz tariflerini çalışıyoruz. Piknik sepetlerimizde sipariş dışında sürprizler olsun istiyoruz; küçük notlar veya kitap mesela.


Piknik sepetlerinizin olmazsa olmazı nedir?

Kendi yemediğimiz hiçbir gıdayı sepetlerimize koymuyoruz. Plastik hiçbir malzeme kullanmıyor. Mevsimsel meyve/sebze ve sağlıklı besinlerle menüleri oluşturuyoruz.

       
Renk, bir pikniğin olmazsa olmazı, tıpkı sevdikleriniz olmadan bir piknik yapılamayacağı gibi… Renkli Galata bardaklar iç içe geçebilmeleri ile pikniklerin vazgeçilmezi olmaya aday.  

Piknik sepetlerinizde cam ürünler kullanmanızın sebepleri nelerdir?

Sürdürülebilir ve sağlıklı olması açısından sepetlerimizde saklama malzemesi olarak cam ürünler kullanıyoruz. Camın, bu anlamda geri dönüşümü ve çevre dostu olması da bizim için önemli. Cam, oldukça naif ve romantik

 


Natüralist yaşamın temsili, Piknik İstanbul’un bu sepetinde anlam kazanıyor. Kahve keyfini bir üst boyuta taşımak isteyenlere…

Kural tanımaz piknikler tasarlayın

* Pikniğin açık havada olması şart değil; kendinizi sınırlamayın, piknik ruhunu kapalı mekanlara taşıyın.

* Hava çok sıcak veya çok soğuk olduğu için, dışarda olmaktan kendinizi alıkoymayın. Mini bir piknik için bir ağaç gölgesi veya kuytu bir köşe kesinlikle bulabilirsiniz.

* Şehir içindeki park ve bahçeler hepsi birer piknik alanı, uzaklara gittiğiniz klasik piknikleri hayal edeceğinize, buraları değerlendirin. Şehri yaşayın.

* Hazırlamaya üşeniyor veya yeterli malzemem yok diyorsanız, Piknik İstanbul seçeneğini değerlendirin.

* Piknik örtüsü şart değil, banktaki iki kişilik mini bir piknik için kumaş bir amerikan servis veya bez çanta kullanmaya ne dersiniz?


Piknik İstanbul’un çiftlere özel kurguladığı romantik piknik sepeti, Helix şampanya kadehiyle şıklaşıyor. Özel anlar yaratmak isteyenlere

SOSYAL MEDYADA LAV
/lavturkiye
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN
Copyright @2017 Gürok Turizm ve Madencilik A.Ş
Bu site ESKİMO web araçları kullanılarak hazırlanmıştır.